HZ.Muhammed’in devlet başkanlarına mektupları

.
Taberînin Peygamberler tarihinde, Hz. Muhammedin Udeybiye Antlaşmasından sonra dünyanın birçok yöneticilerine mektup göndererek İslam’a davet etti. Gayrimüslimler bu geleneğe itiraz ettiler.
Hz.Muhammed İslam tarihçilerine göre, Arap harflerle yazılmış belgeleri, Bizans Hükümdarı Heraklius Sezar, Pers hükümdarı II Hüsrev, Necaşi ait Etiyopya Hükümdarı Necaşiye, Mısır hükümdarı Muqawqise, Suriye valisi Harith Gassaniye ve Bahreyn hükümdarı Munzir ibn Sawaya elçilerini gönderdi.
.
Bizans imparatoruna:


.
Muhammed tarafından Bizans’ın imparatoru Heraclius’a gönderilmiş mektubu; Majid Ali Han, Muhammed Son Elçi İslami Kitap için, Yeni Delhi’den (1998) alınmıştır. Ayrıca bakınız: Zaid ibn Haritha (Hisma) seferi.
Müslüman tarihçiler tarafından aktarılan Heraclius mektubunun metni şöyle:
“ من محمد بن عبد الله إلى هرقل عظيم الروم: سلام على من اتبع الهدى ، أما بعد فإنى أدعوك بدعوة الإسلام. أسلم تسلم ويؤتك الله أجرك مرتين ، فإن توليت فإن عليك إثم الأريسيِّين.
{قل يا أهل الكتاب تعالوا إلى كلمة سواء بيننا وبينكم ألا نعبد إلا الله ولا نشرك به شيئا ولا يتخذ بعضنا بعضا أربابا من دون الله فإن تولوا فقولوا اشهدوا بأنا مسلمون} [سورة آل عمران: 64].
Allah’ın adıyla, en acıyan, merhamet elçisi Muhammed’in oğlu Abdullah’dan, Romalıların Lideri Heralius’a, Rehberliği takip eden kişinin üzerine barış olsun.
Dahası, sizi İslam’a davet ediyorum. Eğer İslam’ı kabul ederseniz – huzur bulacaksınız, Allah ödülünüzü iki katına çıkaracaktır. Eğer İslamdan dönersen, Arians’ın günahını üstleneceksin.
“Deyin, Ey Kutsal Yazılar, bizim ve sizin aranızda adil olan bir kelimeye gelelim – Allah dışında ibadet etmeyeceğiz ve O’nu hiçbir şeyle ilişkilendirmeyeceğiz ve birbirimizi Allah yerine kabul etmeyeceğiz.” Ama eğer geri dönerlerse, deyin ki, ‘Biz Müslüman olduğumuza şahitlik edelim. (Kuran 3:64)”
.
Etiyopya kralı için, Hz. Muhammed’in Armah’a , Mektubu’na Mektubu:


كتاب رسول الإسلام صلى الله عليه وسلم إلى النجاشي
بسم الله الرحمن الرحيم من محمد رسول الإسلام إلى النجاشى ملك الحبشة: سلام عليك إنى أحمد الله إليك, الله الذي لا إله إلا هو الملك القدوس السلام المؤمن المهيمن, وأشهد أن عيسى بن مريم روح الله وكلمته ألقاها إلى مريم البتول الطيبة الحصينة, فحملت بعيسى فخلقه لخققى نخعىن وخعىو وخعىو وخعى نخعىل وصعى نصعىو نصعىو نصعى نصعىنن نصعىن نصعىننن نصعىننن
İslam Peygamberinin Kitabı, onun üzerine barış. Allah adına en merhametli merhametlidir.
Size Allah’tan şükürler olsun ki, sizin için Allah’tan başkası yoktur, O’nun, ben İsa’nın Meryem oğlu, Allah’ın Ruhu ve konuşmasının teslim edildiğine tanıklık ediyorum. Meryem Ana, iyi bir sığınak olan, Adem’i eliyle yaratan Allah’ın ruhuyla yaratılmış olan İsa’yı taşımaya geldi ve ben sizi ve askerlerinizi Yüce Allah’a davet ediyorum.
.
Bahreyn valisine
.
Hz. Muhammed’in mektubu Munzir ibn Sawa Al Tamimi’ye ( Mesih Ahmed Qureshi, Mesih Peygamber Mektupları , Karaçi’den (1983) alınan mektubun bir kopyasının kopyası .
.
Hz.Muhammed’in Munzir ibn Sawa Al Tamimi’ye Mektubu.
رساله رسول الله صلى الله عليه وسلم محمد للمنذر بن ساوي التميمى
بسم الله الرحمن الرحيم, من محمد رسول الله إلى المنذر بن ساوي, سلام عليك, فإني أحمد الله إليك الذي لا إله إلا هو, وأشهد أن لا إله إلا الله, وأن محمدا عبده ورسوله. أما بعد: فإني أذكرك الله عز وجل, فإنه من ينصح فإنما ينصح لنفسه, ومن يطع رسلي ويتبع أمرهم فقد أطاعني, ومن ينصح لهم فقد نصح لي, وإن رسلي قد أثنوا عليك خيرا, وإني قد شفعتك في قومك, فاترك للمسلمين ما أسلموا عليه, وعفوت عن أهل الذنوب فاقبل منهم, وإنك مهما تصلح, فلن نعزلك عن عملك, ومن أقام على يهودية أو مجوسية فعليه الجزية.
“Allah adına, Faydalı, Merhametli: Muhammed Peygamberinden Munzir bin Sawa’ya, sizin için barış olabilir! Allah’ı bildiririm, ondan başkasına ibadet edilmeyecek. Allah’tan başka bir ilah olmadığını ve Muhammed’in Allah’ın Peygamberi olduğunu kanıtlıyorum. Daha sonra size Allah’ı hatırlatırım. Kim kabul ederse onu kendi iyiliği için yapar. Habercileri takip eden ve rehberlerine göre hareket eden beni ve bildirimi kabul etmiş olur. Habercilerim davranışlarınızı çok övdü. Allah’a ve Peygamberine sadık kalmalısınız. Bahreyn halkına dair tavsiyemi gönderiyorum. Suçluların suçlarını affediyorum.
Bu nedenle, onları, Yahudi ya da Majusi inancında devam etmek isteyen, Jizia’ya ödeme yapmak isteyen, Bahreyn halkını da affedebilirsiniz. Mühür: Allah’ın Hz. Muhammed’i ”
.
Mısır hükümdarı Muqqis için gönderdiği yazı:


.
1858’de Mısır’da bulunan Hz.Muhammed’in Mukaddes’e Mektubu
“Rahman adına, Merhametli Allah’ın Elçisinden Mutaluilere, Koptların yöneticisine. Yolculuğun peşinden giden barış ona olsun. Ardından, sizleri barış kurmak (veya Allah’a iradenizi teslim etmek) için çağırıyorum: barışı tesis edin (Allah’a olan iradesini verin) ve sizinde huzurunuz olacak. Allah size ödülünüzü iki kat verir. Ama reddederseniz, sizler Koptların suçu olur. Ey o Kitabın insanları, siz ve sizin aranızda eşit bir düzene geldik, Allah’tan başka hiçbir şeyle ilişki kurmadan, Allah’tan başka hiçbir şeyleri almamaya, Allah’tan başka kimseye kulluk etmemeye hizmet etmeliyiz. Ve eğer reddederseniz, o zaman irademizi Allah’a teslim ettiğimize tanık olun.

.

Etiyopya kralı Amr Bin Umayyah al-Damri Aṣḥama ibn Abjar’ı çağırdı.
Bizans kralı, Dihyah bin Khalifa Kalbi, Heraclius’a
Mısır, Hatib bin Ebi Baltaeh Muqawqis
Bahreyn, Allabn ​​Al-Hazermi’den Bahreyn kralı Munzer bin Sawa’ya Munzir ibn Sawa Al Tamimi.
Umman kralı, Amr ibn el-As Abd Al-Jalandi.
Yamama kralı, Salit bin Amri Hawza bin Ali.
Şam Kralı, Shiya bin Wahab, Haris bin Ghasanni’ye, Harith bin Abi Shamir Al-Ghassani.
İran, Abdullah ibn Hudhafah-Sahmi olarak Khosrau II.

https://en.wikipedi0.org/wiki/Expedition_of_Zayd_ibn_Harithah_(Hisma)

.

Hakkında Türk Bilimi