İki kutuplu dönemden üç kutuplu döneme geçen dünyanın yeni dinamiğinde Türkiye’nin yeri…

.
İki kutuplu hareket nedir…
iki farklı gücün birlikteliğinin hareketidir, bu güçler bir birlerini iter ya da çeker
iki kutbun bir yöne hareketi için üçüncü bir etkenin bir etkeni etkilemesi gerekir, bu fizik hareketi iki kutuplu elektrik motorlarında görüldüğü gibidir.


İki kutuplu alternatif motorun hareketini gösteren resim
Dünya iki kutuplu olduğu dönemde Türkiye yön veren bir güç olarak görev yapan ülke idi..


.
İki kutuplu dönemde Türkiye askeri yönüyle Amerika-Nato gücüne bağlı idi, fakat batı birlikteliğinde Türkiye’nin batının sanayi gücünde birliktelik sağlanmadı, yani batı ile askeri dost olduk mali dostluk olmadı.
İki kutuplu dönemde Türkiye’nin devlet ekonomik birliği Rusya ile beraber idi o dönemde devlete ait bütün sanayi fabrikalarını Rusya kurdu
.


Üç kutuplu hareket ise zaten üç kutbu olduğu için başka bir güce gerek duymadan iki kutbun kararına üçüncü kutup uyar ve iki kutbun gücü yönünde karar verilerek hareket oluşur
Resimde trifaze- üç kutuplu güç  motor görülmektedir, bu motor fazların zaman sıralamasına göre çalışır.
.
Günümüzde dünyanın üç kutuplu olması Türkiye’nin yön verici konumunu da değiştirdi, artık üç ülkede iki ülkenin kararı ile dünyadaki siyasi karalar alınacaktır….
Fakat üç ülkenin gücünün en güçsüzü Rusya’dır, bu durumda Rusya tarihi, coğrafyası ve menfaatleri gereği Türkiye ile birleştiği takdirde üç ülkenin en büyüğü olma imkanı bulacaktır.
.

Dünyanın süregelen ticaret tarihinde ipek yolu kesintiler ile de olsa dünyanın kara ticaretinin hareket yeridir, en ucuz ve en güvenli ticaret kara yolu ticaretidir, İpek yolu ticareti de yeniden canlanma dönemine girmiştir…
.
İşte tam bu sırada rolünün düştüğünü gören batı ve Amerika yeni hareketler ile orta doğuda güç paylaşımına girmiştir, bu hareket çok insanın canının yok olmasını getirse de Amerika’nın tarihindeki olduğu gibi insanın değerinin olmadığı bir yönetim tarihine sahip olan ülke ayni gazabını yine tekrarlamanın peşindedir.
.

İŞGALCİ VE SOYKIRIMCI ÇİN’DEN TÜRKİYE’YE HADSİZ,KÜSTAHÇA VE TEHDİT DOLU AÇIKLAMA !


.
.
.
.
.

Hakkında Türk Bilimi