“KONTÖRLÜ ABONE” BORÇSUZ İNSAN VE ALACAKSIZ DEVLET DEMEKTİR

Elektrik, Gaz, Su, İletişim ve benzeri sosyal ihtiyaçların abonelikleri insanların sosyal yaşamını köle yaşam haline getirmiştir.
Daha da önemlisi bu ihtiyaçların sürekli sosyal ihtiyaç olmasından dolayı zorunlu bağımlılık oluşturmuştur.. bu özelliği göz önüne alan ticari yapılar insanları daha bağımlı hale getirmek için yarış halindeler…


.
Günümüzde en büyük sorun cari açıklardır, ister kişi ister şirket isterse devlet olarak bakıldığında üretimden fazla tüketim yıkımdır…
Cari açıklar sadece ülkeler arasında olmaz,,,, asıl cari açıklar bireysel açıklardır, bu açıklar ülkeler arası ticarete yansıdığında ülkenin cari açığı olur..
Bir ekonominin cari açık vermemesinin ana nedeni “borçlanmamak”tır…
İnsanlar bazı ihtiyaçlarını zamanın ve yaşadığı sosyal bölgenin durumuna bağlı olarak bağımlı abonelikler oluşmaktadır..
.
Türkiye’deki Elektrik, Gaz, Su, İletişim sistemlerinin çoğu devletin elinden çıkarılmış özel şirketlere verilmiştir, gerek devlet ve gerek özel şirketler abonelerini okumalı sayaç sistemine zorlamaktadır, çünkü bu sistem kontörlü olmadığından kişiler abone oldukları sisteme borçlandırılmaktadır, yani önce harca sonra öde, bu sistem taksitlerle dahada çekici hale getirerek insanları vede devletleri borç sarmalına sokmaktadırlar…

Telefon şirketleri kontörlü hattan faturalı hatta geçene üç ay bedava diyor…

Elektrik şirketleri devlet aboneliğinden bizim fiyatımız daha ucuz diyor.

.

.

İSKİ’DEN YASAYA AYKIRI ÖRNEK UYGULAMA: İSKİ vatandaşların mülkü olan sayaçları abonelerden habersiz değiştiriyor. Sormadan sayacınızı değiştirip mülkiyet hakkına tecavüz ediyorlar.

En büyük usulsüzlük yasaya aykırı olması.
Sayaç değişimi için teknolojik ve yasal bir gerekçe de yok. Buna karşın “1 milyar 250 milyon dolara mal olacak bir yatırımı hangi sebeple ve neden öngörüyorsunuz?

Bu bedeli nereden karşılayacaksınız?” diye soruyoruz.

Aslında su alırken bunun nereden karşılanacağını anlıyoruz.


.
İHALE HEP AYNI FİRMAYA:

İki gerekçeleri olabilir. Bir “Su paralarını tahsil edemiyoruz kasamız boşalıyor hadi bu sisteme geçelim de paramızı baştan tahsil edelim” gibi bir yaklaşım olabilir ki böyle bir gerekçeleri var.

İkincisi de birilerine bu paraların peşkeş çekilmesi olabilir. İhaleleri her yerde aynı firmanın aldığını görünce bu ihtimal kuvvetleniyor.

Bu sayaçlar için 1 milyar 250 milyon dolar ödenecek ama daha fazla da olabilir.

Bu örnek hiç kullanılmamış aboneliğe gelen 485 TL  ödeme emrini göstermektedir.
.
“OKUMALI ABONE”  BORÇLU İNSAN VE ALACAKLI DEVLET DEMEKTİR
“KONTÖRLÜ ABONE”  BORÇSUZ İNSAN VE ALACAKSIZ DEVLET DEMEKTİR
.
En başarısız insan borçlu insandır, borç yiğidin kamçısı değildir, borç yiğidi yıkan güçtür.
İnsanları borçlu, devleti de alacaklı duruma getiren “okumalı abonelik” aslında hem aboneleri hem de devleti zarara sokan sistem olduğu için “suçtur”… “gelişmiş sosyal adaletli medeni ülkenin uygulaması olmaz”…

.

Yılda üç fatura bedava, Nasıl????… Neden???

Yılda üç fatura bedava, Nasıl????… Neden???…

.

FARE KAPANIDAKİ PEYNİR 350 LİRA

FARE KAPANIDAKİ PEYNİR 350 LİRA

.

.

Hakkında Türk Bilimi