Yılda üç fatura bedava, Nasıl????… Neden???…

2013 yılından beri ev kullanıcıları elektrik tedarikçilerini değiştirebiliyor ancak ıslak imza ve evrak zorunluluğu nedeniyle bu süreç hem zahmetli hem de maliyetli oluyordu. Serbest tüketici limitlerinin düşmesi ve 2019 yılında mesafeli sözleşmelere olanak sağlanmasıyla tedarikçi değiştirmek de kolaylaştı. Böylece yılda üç faturayı bedavaya getirmek mümkün

22.09.2019

COŞKUN ÇELEKOĞLU / İSTANBUL

Elektrik fiyatlarına peş peşe gelen ağır ve şok zamlar, ana dağıtıcı firmaların ek fiyat artırımları özellikle kış mevsiminden önce tüketicileri kapkara düşündürüyor.
Ancak tüketiciler artık eskiden olduğu gibi devletin belirlediği fiyatlardan elektrik kullanmak zorunda değil, zira artık 20 milyona yakın sayıdaki tüketici, cep telefonu operatörü değiştirir gibi elektrik tedarikçisi değiştirip daha ucuz fiyatlarda elektrik kullanabiliyor.
Daha önceki dönemlerde de uygulamada olan ve serbest tüketici uygulaması adı verilen süreç, çeşitli zorluklardan dolayı tüm tüketicilerin daha uygun fiyatlı elektriğe ulaşabilmesine olanak sağlamıyordu.

Islak imzalı sözleşme zorunlu değil

Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme internet sitesi EnCazip’in verilerine göre, serbest tüketici uygulamasına geçişte yaşanan problemlerin başında zorunlu tutulan ıslak imzalı sözleşmeler geliyordu.
Sözleşmelerin ıslak imza sürecinin uzun sürmesi ve evrak bürokrasisi, tüketicinin elektrik tedarikçisi değiştirme işleminden vazgeçmesine ve potansiyel tasarrufları kaybetmesine neden oluyordu.
Zorlu sürece rağmen tedarikçi değiştirenler için ise evrak takibi sürecinde ortaya çıkan maliyetler, tasarruf tutarlarının düşük kalmasına sebep oluyordu. Hem zaman hem de para kaybettiren bu uygulama nedeniyle çoğu kullanıcı bu hakkını kullanamıyordu.

İlgili mevzuatın güncellenmesiyle birlikte mesafeli satış sözleşmeleri ile internet üzerinden veya çağrı merkezlerinden elektrik tedarikçisi değiştirmek mümkün hale getirildi.
Daha önce başvuru başına 70 TL’ye varan ve kargo şirketlerine ödenen evrak takip maliyetlerin önüne geçen, evrak bürokrasisini bitiren mesafeli satış sözleşmeleriyle tasarruf etmek kolaylaştığı gibi düşen maliyetler de tüketicilere ek tasarruf olarak yansıyor.
Böylece çok daha fazla sayıda tüketici kolayca elektrik tedarikçisini değiştirebilirken, evrak takibi maliyetlerinin de ortadan kalkmasıyla tüketiciler çok daha fazla tasarruf edebiliyor.

Sözleşmeden ücretsiz cayma hakkı var

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 2019 yılı düzenlemesiyle birlikte 1600 kilovat/saat olarak belirlenen ve aylık yaklaşık 68 TL’ye denk gelen serbest tüketici limitiyle kullanıcılar tedarikçi değiştirebiliyor.
Tedarikçi değiştirerek de faturalarda yüzde 20’ye kadar tasarruf sağlanabiliyor. Online sözleşmelerle tüketicilere şeffaflık getiren bu düzenleme ile tedarikçiler tarife koşullarını tüketicilere açıkça göstermek ve kabul ettirmek zorunda.
Ayrıca tüketicilere 14 gün içinde koşulsuz cayma hakkı sunulurken, gizli şartlar ve ücretlerin de önüne geçiliyor. Böylelikle tedarikçiler de gereğinden fazla hiçbir bedeli tüketicilerden tahsil edemiyor.
EnCazip’in kurucusu Çağada Kırım, mesafeli satış sözleşmeleri kullanarak tedarikçi değişimi ile ilgili olarak “2019 yılında belki de en çok konuşulan konu olası elektrik zamları oldu. Ancak tüketiciler fiyatlara zam gelse dahi elektrik tedarikçilerini değiştirip tasarruf etme şansına sahip” şeklinde konuştu. http://www.yenimesaj.com.tr/yilda-uc-fatura-bedava-H1327172.htm
.


Tedarik şirketini değiştirmek, hali hazırda bağlı olduğunuz tedarik firmasından ayrılmanız demektir.
Bu geçişinizi ilgili yönetmeliklerin izin verdiği hak ve yükümlülükler çerçevesinde sorunsuzca yapabilirsiniz.

Tedarik firmanız değiştiğinde alt yapısal hiçbir değişiklik yaşamazsınız.
Elektrik kesintisi ya da sayaç değişimi olmaz.
Serbest tüketici hakkını kullanan bir elektrik abonesinin tedarikçisini değiştirirken herhangi bir sebeple elektriği kesilmez.
Dağıtım şirketiniz değişmez. Aynı şirket her zamanki kaliteli ve kesintisiz elektriği size sunmaya devam eder.
Kiracı ya da mülk sahibi olmanı değişim yapmanıza engel değildir.
Değişim ayı itibariyle faturanızı kesen ve ödeme yapacağınız elektrik tedarik şirketi değişir.
Diyelim ki bir firma seçtiniz, yapmanız gereken o firma ile sözleşmenizi tamamlamaktır.
Tüketici olarak kullanmış olduğunuz sayaç eski tip mekanik bir sayaç ise, yeni tip elektronik sayaç ile değiştirilmesi gerekir. Elektronik sayaca geçilmesi zaten EPDK tarafından da tavsiye edilmektedir.
Sayacınızı elektronik sayaca değiştirmek istediğiniz taktirde, yaşadığınız şehirde size altyapı hizmeti vermekle mükellef olan görevli dağıtım şirketi ücretsiz olarak bu değiştirmeyi gerceklestirecektir. https://elektriksepeti.com/tuketici-sozlugu/tedarik-sirketi-degisimi
.
Her Yıl Gsm Operatörü Değiştirmek Daha Avantajlı
Daha fazla internet, daha fazla konuşma dakikasını daha ucuza kullanmak için en avantajlı yol! Kısa ve net olan bir şey varsa o da her sene bir diğer operatörün avantajlı geçiş paketlerinden faydalan!GSM operatörleri ellerindeki mevcut abonelerine neden sahip çıkmıyor?
herhangi bir operatörde bir diğerine avantajlı bir şekilde 1 yıl taahhütle geçen bir tüketici senenin sonunda büyük ihtimalle aynı fiyatlardan yararlanarak devam edemiyor. Geçiş anında yapılan yüzde 50’ye varan indirimler eğer siz taahhüt sürenizi takip etmezseniz size pahalıya patlıyor. Bir bakmışınız 40 TL ödediğiniz pakete 80 TL ödüyorsunuz. https://www.haberler.com/her-yil-gsm-operatoru-degistirmek-daha-avantajli-9134604-haberi/

Hakkında Türk Bilimi