Türkiyede AKP Venedik dönemi..

Ev / Genel / Türkiyede AKP Venedik dönemi..

Türkiyede AKP Venedik dönemi..

Resmi adıyla Avrupa Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonu olan “Venedik Komisyonu” , Avrupa Konseyi’nin anayasa hukuku alanında bağımsız uzmanlardan oluşan bir danışma organıdır .
Komisyonun oluşturulmasını kısmi bir anlaşma olarak 19-20 Ocak 1990 tarihleri arasında Venedik’te yapılan oturumda onayladı.
10 Mayıs 1990’da 18 ülkeden ( Avusturya , Belçika , Kıbrıs , Danimarka , Finlandiya , Fransa , Yunanistan , İrlanda , İtalya , Lüksemburg , Malta , Norveç , Portekiz , San Marino , İspanya , İsveç , İsviçre ve Türkiye ) bakanlar Avrupa Konseyi, Komisyon tüzüğünü kabul etti.
47. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti veya Yıldırım Akbulut Hükûmeti, Yıldırım Akbulut’un başkanlığında, 9 Kasım 1989 tarihinde kuruldu. Anavatan Partisi tarafından kurulan hükûmet, 23 Haziran 1991 tarihine kadar görev yaptı.

      Genel merkez: Strazburg, Fransa

Venedik Komisyonu

Avrupa Hukuk Yoluyla Demokrasi Komisyonu ya da daha çok bilinen adıyla Venedik (yaptırım) Komisyonu, Avrupa Konseyi’nin anayasal konularda danışma organıdır. Bir nevi Avrupa Konseyi bünyesinde “bağımsız düşünce kuruluşu” gibi çalışmaktadır. http://www.anayasa.gov.tr/icsayfalar/mahkemehakkinda/uluslararasiiliskiler/uyeolunan/venedikkom.html

Bilindiği gibi AKPARTİ hükümete geldiği günden itibaren bu komisyonun isteklerini yerine getirmiştir, bunları yaparken “bu kanunları halkımız için yapıyoruz” demiştir..

https://en.wikipedia.org/wiki/Venice_Commission

Venedik Komisyonu: KHK’lar Avrupa normlarıyla uyuşmuyor
Venedik Komisyonu, Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi sonrası OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) “Avrupa hukuk normlarıyla uyumlu olmadığı” yönünde görüş raporu hazırladı. http://www.dw.com/tr/venedik-komisyonu-khklar-avrupa-normlarıyla-uyuşmuyor/

.

EVET Çıkarsa CB Sistemi 50 yılda ÇÖKER!.. Yenisini Ararız!

(Venedik Komisyonunu AKP iyi bilir!.

Onun raporlarıyla “”kapatma davasında” kendini savunmuş ve yine onun raporuyla 2010’da EVET kampanyası yürütmüştü!)

.
“Bizim 16 Nisan’da oylayacağımız metin konusunda Venedik Komisyonu’nun raporu dün yayımlandı. 30 sayfa, 134 paragraftan oluşan rapor, böyle daha önce yazdığı ilkelerden alıntılar yapıyor, ardından “Türk Tipi Başkanlık” metnini inceliyor.

Dolayısıyla, Türkiye hakkında bir tavır değil, eski kararlarında yer alan ilkeler açısından yapılmış bir inceleme…

Venedik Komisyonu’nu AK Parti çok iyi bilir. Anayasa Mahkemesi’nde kapatma davası açıldığında, Cemil Çiçek Venedik Komisyonu raporlarıyla partisini savunmuştu…

2010 yılındaki referandumda, Devlet Bahçeli “hayır” derken, AK Parti Venedik Komisyonu’nun raporuyla “evet” kampanyası yürütmüştü.

Yargıyı bağımsızlaştırma yolunda düzenlemeler vardı, “bireysel başvuru” getiriliyordu.

YARGI VE YASAMA
Bugün aynı Venedik Komisyonu’nun raporunda, başkanlık sistemlerinde yargının özellikle bağımsız olması gerektiği anlatılarak deniliyor ki:

“Türkiye’de yargının bağımsız olmadığı konusunda uzun süredir kaygılar yaşanırken, şimdi anayasa değişikliği ile yargı üzerinde yürütmenin kontrolünün güçlendirilmesi daha sorunlu bir durum ortaya çıkarabilecektir. Yargının yürütmeyi denetlemesi zaten yetersizdi, şimdi daha da zayıflayacaktır.” (Paragraf 129)

Teorik değil, 16 Nisan’da oylayacağımız metinde yargıya yapılacak atamalarla ilgili düzenlemeler teker teker incelenerek bu sonuca varılıyor.

Parti disiplini yoluyla başkanın yasamayı kontrol edebileceği… Başkanlık sistemlerinde yüksek düzeyli atamalar yasama organının denetimine tabi olduğu halde TBMM’ye bu yetkilerin verilmediği… TBMM’nin yürütmeyi denetlemesinin ise çok zorlaştırıldığı anlatılıyor.

GELECEK NESİLLER
Venedik Komisyonu raporunda, yeni sistemin Meclis’te bile yeterince konuşulmadığı anlatılıyor.

Halbuki raporda yer alan en önemli uyarı, yeterince konuşularak ve geniş katılımla çok büyük çoğunluğun “sahiplenmesi” sağlanmadan yapılacak anayasal düzenlemelerin uzun vadede iyi sonuç vermeyeceğinin belirtilmesidir.

Ahmet Davutoğlu çok haklı olarak, sistem konusunda konjonktürel yaklaşmanın “bizden sonraki nesiller için sıkıntı doğuracağını, elli sene sonra bizi yönetecek bir sistem” düşünülmesi gerektiğini söylemişti. (25 Aralık 2015)

Konjonktürel duygularla değil, farklı duygulara sahip olacak gelecek nesilleri düşünerek sistemin içeriğini konuşmalıyız.”

-T.Akyol-

ALINTI;  facebook.

.

Venedik – Venezia evleri

Venedik evleri İstanbulda bir bölgede kurulmuş bir sistemdir, içersinde yerleşim yerleri ve alt bölümünde ticarethaneleri olan bir sistemdir..

VIAPORT VENEZIA

venezia

Altında çarşıları ve Venedik gibi havuzu olan evler..yarı devlet kuruluşu KİPTAŞ tarafından yapılarak satışa sunulmuştur..Tem otoyolu kavşağındadır ve yeni “metro hattı” oluşturulmuştur..KİPTAŞ, 1987 yılında yabancı sermaye ortaklığı ile imar planı ve mimari projeler yapmak üzere İMAR WEIDLEPLAN ismiyle kurulmuştur. 1989 yerel seçimlerinden sonra atıl hale gelerek tasfiye edilme noktasına gelmiş, akabinde yapılan 1994 yerel seçimleri sonrasında, İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret A.Ş. ünvanını alarak yeniden yapılandırılmış bir İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşudur. http://www.kiptas.istanbul/tr/kiptas/kiptas-hakkinda

.

KİPTAŞ – Emlak Ansiklopedisi

KİPTAŞ nasıl kuruldu?

KİPTAŞ; İmar Weidleplan ismiyle 1987 yılında kuruldu. Şehir planı, çevre planı, imar planı ve mimari projeler geliştirme amacıyla kurulan KİPTAŞ, ’94 Yerel seçimlerini takiben KİPTAŞ İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve ticaret A.Ş. adı ile yeniden yapılandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu olan KİPTAŞ, e 8 Mart 1995 yılında kuruluşunu tamamladı. KİPTAŞ Genel Müdürlüğünü ise İsmet Yıldırım yapıyor.

KİPTAŞ’ın atılım yılı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1994 yılıdır.

KİPTAŞ, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın KİPTAŞ Genel Müdürü olduğu 1995-1999 yılları arasında konut markası haline geldi. http://emlakansiklopedisi.com/wiki/kiptas

.

.

Venedik Komisyonu’nun 667 ilâ 676 Sayılı OHAL KHK’ları.. 16.01.2016

 https://tihv.org.tr/venedik-komisyonunun-667-ila-676-sayili-ohal-khklari-hakkinda-gorusu/

.
.
..
.

Hakkında admin

İlginize teşekkürler


bizans-halife parası1

Emeviler dönemi Bizans – Müslüman ticaret ortaklığı ve paraları

Emevi’ler dönemi İslamiyetin en çok genişlediği dönemdir. Haritada görülen Bizans coğrafyası Hıristiyanlığın gelişme ve değişme …


Dünya ticaret yolu ve tarihi

Türk Ticaret Tarihi

Ticaret tarihinin en önemli insanları gezgin-seyahat eden kaşifler’dir..bu kaşifler yeni yerler ve yeni medeniyetler arasında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi

 


*


Hakkında antikor