ev / DİL / KUZEY BUZ DENİZİ- KUZEY AVRASYA’DA TÜRK TARİHİ VE DİLBİLİMCİ MATTHİAS CASTREN 1813-1852

KUZEY BUZ DENİZİ- KUZEY AVRASYA’DA TÜRK TARİHİ VE DİLBİLİMCİ MATTHİAS CASTREN 1813-1852

Kuzey Buz Denizi – Kuzey Avrasya coğrafyasında yer isimleri Türkçedir, Yenisey nehri ve döküldüğü Karadeniz ile Karelya körfezi Beyaz Deniz tanımları bu coğrafyanın Türkçe isimleri örnekleridir.

Karelya bölgesi dil araştırmacısı Matthias Castrén bu bölgede doğmuş bir Türk dili araştırmacısıdır.
Matthias Alexander Castrén (2 Aralık 1813 – 7 Mayıs 1852), Ural dilleri araştırmalarında öncü olan Finlandiyalı İsveçli etnolog ve filologdu. Helsinki Üniversitesi’nde eğitimci, yazar ve dilbilimciydi. Castrén, Kuzey Avrasya halklarının dilbilimi ve etnografyası alanındaki araştırmalarıyla tanınır.
Castrén , Kuzey Finlandiya’daki Tervola’da doğdu. Rovaniemi papazı olan babası Christian Castrén, 1825’te öldü. Castrén, amcası Matthias Castrén’in koruması altına girdi. On iki yaşındayken Oulu’daki okula gönderildi. 1828’de Helsinki’deki Alexander Üniversitesi’ne (şu anda Helsinki Üniversitesi) girdiğinde, kiliseye girme niyetiyle kendisini ilk olarak Yunanca ve İbranice’ye adadı; ancak çok geçmeden Fince’ye olan ilgisi arttı ve daha kursu tamamlanmadan Fin mitolojisi üzerine bir çalışmanın temellerini atmaya başladı. Lisans derecesini 1836’da, yüksek lisans derecesini ise 1839’da aldı.
Aynı soydan gelen kabilelerin henüz yazılmamış dilleri arasında kişisel araştırmaların gerekliliği kısa sürede kendini gösterdi. 1838’de tıp öğrencisi Dr. Ehrström’e Laponya’da yaptığı bir yolculuğa katıldı. Bu, Castrén’in Fince ile diğer birçok dil arasındaki akrabalığı araştırmak için yaptığı yolculukların ilkiydi. Bunu takiben 1840 yılında Helsinki Üniversitesi’nde Fince ve İskandinav dilleri alanında doçent olarak atandı. Ertesi yıl Finlandiya Edebiyat Derneği’nin masraflarını karşılamak üzere Karelya’ya gitti.
1852’den 1858’e kadar toplu eserlerinin beş cildi yayınlandı.
1850’de ‘ Ural-Altay dillerinin kişisel ekleri üzerine ‘ adlı bir inceleme yayınladı ve Helsinki Üniversitesi’nde Fin dili ve edebiyatı kürsüsüne profesör olarak atandı. Ertesi yıl üniversite rektörlüğüne yükseldi. 1852’de 38 yaşındayken öldüğünde , başlıca eseri olarak gördüğü Samoyed dillerinin grameri ile yoğun bir şekilde meşguldü.
MA Castrén Topluluğu, 22 Ocak 1990’da Helsinki’de kuruldu. Dernek, Finliler ve diğer Ural dili konuşan halklar arasında bağlantılar kurar ve diyaloğu teşvik eder ve Ural dillerinde literatürün yayınlanmasına yardım eder.
.


.

fin ural dil bagi ve dil bilimci matthias castren ve antik avrupadaki turk bagi 2 aralik 1813 7 mayis 1852

Turgay Kurum Kuzey İpekyolu (Runik yazı, Orhun yazıları akrabalığı).


.
.
.
.
.
.
.

Hakkında Türk Bilimi