En ziyade müsaadeye mazhar millet Amerika, neden İncirlikte ????

.

.
ORTADOĞU TARSUS HIRİSTİYANLIK TARİHİ..
Tarsus, Havarilerin Elçilerine göre , “Tarsus Saulinin” doğduğu, ancak Kudüs’te “büyüdü” ( Elçilerin İşleri 22: 3 ) olduğu şehirdi.
Paul bir Roma vatandaşıydı (Elçilerin İşleri 21:39; Elçilerin İşleri 22: 25-29)
“Kilikya’daki Tarsus’tan, sıradan şehirleri olmayan bir vatandaş”. Saul , Mesih ile karşılaşmasından sonra Elçi Pavlus oldu ( Elçilerin İşleri 9:11; 21:39; 22: 3 ) ve dönüştükten sonra buraya döndü ( Elçilerin İşleri 9:30 ).
Yaklaşık sekiz yıl sonra, Barnabas , Suriye Antakyası’ndaki çalışmalarına yardım etmesi için onu Tarsus’tan aldı ( Elçilerin İşleri 11:25 ).
Bu zamana kadar, ilk kaydedilen piskopos Helenus , ancak 3. yüzyıldan kalma olmasına rağmen, muhtemelen bir Hıristiyan cemaati vardı .
Tarsus önemi nedeniyle birçok şehitler onları Aziz arasında, orada idam edildi Tarsus Pelagia, Tarsus Aziz Boniface, Tarsus Saint Marinus, Aziz Diomedes, Aziz Quiricus ve Aziz Julitta.
Şehir, ancak, başkenti yapmayı planladığı bildirilen, Apostat Julian (r. 361-363) dönemine kadar büyük bir pagan olarak kaldı.
Sassanid Persia’ya karşı kampanyası sırasında ölümünün ardından , Tetrarch Maximinus Daia’nın eski mezarının karşısına şehir surlarının yanına gömüldü.
İmparator Justinian I (r. 527-565), Cydnus nehrinin akışını değiştiren ve köprüyü yeniden yapılandırarak kentte kamu çalışmaları yaptı. Saltanatının sonuna doğru şehir Maviler hipodrom hizipinin isyanlarından acı çekti.
Tarsus’taki bir mağara, Hristiyanlık ve İslam’da ortak olan Yedi Uyuyanlar efsanesinin yeri olduğu söylenen yerlerden biri .
https://en.wikipedi0.org/wiki/Tarsus,_Mersin
.


.
AMERİKA OSMANLI KARDEŞLİĞİ 1830
1830 Anadolu’da Amerika-Osmanlı ilişkileri bu dönemde başlar, Karamanlı Hanedanı’nın elinden kurtarılan Amerikan deniz gücü sonrası 1830 yılında Osmanlı – Amerika silah ticaret antlaşması “Seyr ü sefâin ve İcra – yı Ticarete Dair bir Muahede- i Hümâyun” (En ziyade müsaadeye mazhar millet) antlaşması yapılır..
Amerika Osmanlı devletinde milli ve dini çalışmalar başlatır..
http://www.academia.edu/1888131/19._Yüzyılın_İkinci_Yarısında_Osmanlı_Amerika_Silah_Ticareti
.
.
ORTADOĞU AMERİKAN OKULLARI
1880 Adana Kızlar için Amerikan Koleji; Amerikan misyoner tarafından kurulan okulun protesto öğretileri çoğunlukla şehrin Ermeni cemaatinden öğrencileri cezbetmiştir .
https://en.wikipedia.org/…/Adana_American_College_for_Girls
.
1888 Tarsus Amerikan Koleji; Osmanlıdaki ikinci hareketi yine Amerika’nın başka bir devlette misyoner okulu açmasıdır.. bu Osmanlı şehri Adana’dır… Tarsus bir Doğu-Levanten şehirdir.. bunu daha sonra diğer çalışmalar izler.. “Türkiye için liderler, dünya için liderlik”.. !!! İngilizce eğitim dilidir..
https://tr.wikipedia.org/wiki/Tarsus_Amerikan_Koleji
.
ORTADOĞU AMERİKAN ÜSLERİ
1951 İncirlik Hava Üssü (IATA: UAB, ICAO: LTAG), Adana ilinin İncirlik beldesinde bulunan bir hava üssüdür. Adana şehir merkezinin 8 km doğusunda ve Akdeniz’e 56 km mesafededir.
Birincil olarak Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan üs, Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından da kullanılmaktadır. Avrupa’da taktik nükleer silahlar bulunduran altı NATO üssünden biridir.
1954’te Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Amerikan Hava Kuvvetleri’nin hizmetinde ortak kullanıma açıldı.
İncirlik Hava Üssü’nde konuşlu birincil birim ABD Hava Kuvvetleri 39. Hava Üssü Kanat (39 ABW) ‘dir.
İncirlik Hava Üssü ile ilgili 57 Sertleştirilmiş uçak barınakları arasında bulunan bir 3.048 m (10.000 ft) -Uzun pisti vardır.
https://tr.wikipedi0.org/wiki/İncirlik_Hava_Üssü
.


.
ORTADOĞU KERKÜK-YUMURTALIK PETROL BORU HATTU
1973 Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı (Irak-Türkiye Ham Petrol Boru Hattı), Irak’ın kuzeyinden Kerkük çevresinin petrolünü, Adana ili, Yumurtalık ilçesine ulaştıran petrol boru hattı. Irak’ın en büyük petrol ihraç hattıdır. Boru hattı, her iki hükümetin 27 Ağustos 1973 tarihinde imzaladığı anlaşma ile yapılmaya başlanmıştır.
1977 yılında açılan birinci hat, 40 inç ve 986 km, 1987 ‘de açılan ikinci hat 46 inç ve 890 km uzunluğundadır. 2010 Eylül’ünde protokoller yenilenmiş ve anlaşma 15 yıl uzatılmıştır. Türkiye tarafında hattın sahibi ve işleticisi BOTAŞ’tır.
Irak’ın Kuveyt’i işgal ettiği 1990 yılında, Irak’a uygulanmakta olan ekonomik yaptırımlar gerekçesiyle I. hat kapatılmış, II. hat kısmen kapatılmıştır. Birleşmiş Milletler kararından sonra ihracat tamamen durdurulmuştur. 1995 yılında BM Güvenlik Konseyinin uygulamaya koyduğu Petrol-Gıda programına gelir sağlaması amacıyla 1996 yılında petrol sevkıyatına başlanmıştır.
2017 yılında hattan 185 milyon varil (25,7 milyon ton) ham petrol taşınmıştır.
https://tr.wikipedi0.org/wiki/Kerkük-Yumurtalık_Petrol_Boru_Hattı
.


.
ORTADOĞU ARAP BAHARI SAVAŞLARI
2010 Tunus, Mısır, Libya, Suriye, Bahreyn, Cezayir, Ürdün ve Yemen’de büyük çapta; Moritanya, Suudi Arabistan, Umman, Irak, Lübnan ve Fas’ta küçük çapta olmak üzere tüm Arap Dünyasında baş gösteren mitingler, protestolar, Amerika’nın planlayıp yönettiği ve silah sağlayıp fiilen katıldığı, halk ayaklandırmaları ve silahlı çatışmalardır.
.
.

Akdeniz’de Batıyı yöneten Doğulular

Akdeniz’de Batıyı yöneten Doğulular

.

Kutsal doğuya yapılan Haçlı (Sahiplenme) Seferleri

Kutsal doğuya yapılan Haçlı (Sahiplenme) Seferleri

.

AMERİKA NE ZAMAN KENDİSİNİ YARGILAYACAK….

AMERİKA NE ZAMAN KENDİSİNİ YARGILAYACAK….

.

Hakkında Türk Bilimi