Osmanlı başkenti İstanbul’un bombalanması 1917 ve İngiliz işgali 1918-1923

.
1914-1915 Gelibolu savaşlarında İngiliz-Fransız-Rusya ittifakı mağlup oldu, Osmanlı-Almanya ittifakı savaşı kazandı, savaşa destek veren fakat savaşta bulunmayan Amerika bu durumdan rahatsız oldu ve savaşa dahil oldu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, Rus uçak gemisi filosu dünyanın en güçlü filolarından biri olarak kabul edildi.

6 Şubat 1916’da Rus uçak gemileri, Zonguldak’ın Osmanlı limanında 14 deniz uçağı kullanarak büyük bir bombardıman yapıldı. Bu, deniz havacılığının üstlendiği bir şehrin ilk büyük bombalamalarından biriydi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, Rus uçak gemisi filosu dünyanın en güçlü filolarından biri olarak kabul edildi.

.  https://www.rbth.com/history/330206-how-russian-empire-lost-all

.
6 Nisan 1917’de Amerikan Kongresi  Almanya’ya savaş ilan etti, bu durum İngiliz, Fransız, Rusya devletlerinin yanına daha büyük güç Amerika’nın girmesi ile Almanya antlaşma yapmak zorunda kaldı, ve 1. dünya savaşından Almanya yenik duruma düştü, Osmanlı devletinin hiç müttefiki kalmadı, o zamana kadar İngiliz-Fransız-Rus ittifakına savaşta yenilmeyen Osmanlı’ın tek güçlü müttefiki Almanya yoktu ve  artık yanlızdı.
.
“”1917 Türk ordularının Suriye cephesinden çekildiği sırada başkenti vurup psikolojik baskı uygulamak isteyen İtilaf Devletleri’nin İstanbul’a hava saldırıları gerçekleştirildi.””
.
1917- İstanbul’a hava baskını:
İstanbul birçok savaş ve saldırı gördü. Ancak İstanbul’a ilk hava saldırısı I. Dünya Savaşı sırasında geldi. İlk defa “karartma” ve “uçaksavar” sözcüklerini duyduk.
Müttefik kuvvetler Çanakkale seferi sırasında İstanbul’a hava baskınları başlattı.
9 Mart hava saldırısı sırasında Haliç ve çevresi bombalandı. Bununla birlikte, 9-10 Temmuz’daki hava saldırısı ağır kayıplara neden oldu.
Yavuz muharebe kruvazörü ve Yadigar-ı Darı muhripi İstinye sahiline batırıldı.
Savunma Bakanlığı’nın bombalanmasında 25 şehit de vardı. Saldırının sonunda İstanbul’u korumak için İstanbul Hava Savunma Komutanlığı kuruldu. İstanbul, “karartma”, “uçaksavar”, “projektör” ve “hava saldırısı alarmı” gibi yeni kavramları anladı.
https://www.dailysabah.com/history/2016/08/01/an-eventful-century-for-istanbul
.
İstanbul’a yönelik tehdidin artmaya başladığı 1917 başlarındaydı. Aynı yıl Mart ayından itibaren, Rus filosunun gemileri Boğaz’ın kuzey girişine yakın konumlandırıldı. 26 Mart’ta “Rus gemilerinden havalanan üç uçak Türk uçakları ile it dalaşına girdi ve bunlardan biri düşürüldü. Benzer bir baskın 4 Nisan’da tekrar başlatıldı ve Rus uçakları, Türk uçakları ile uğraşmadan önce Boğaz’ın girişini ve Kilyos köyünü bombaladı”.

1917 İngiliz savaş uçağı gemisi, 1917 İstanbul savaşında kullanılmıştır..

Türkler İngiliz uçaklarının büyük bir tehdit oluşturacağını öğrendiler.
9 Temmuz 1917 gecesi, ikisi savaş gemisi batan birden hedefleri, Çanakkale ve Şarköy yoluyla batıdan İstanbul’u yaklaştı Yavuz at savaş Bakanlığı binasını, Yeşilköy’de uçak hangarları tahrip ve zarar şehir merkezi.
Uçaklardan biri İstinye’ye uçtu ve körfeze demirlenen savaş gemilerine dört bomba attı. “Numune-i Hamiyyet ve “Yadigar-ı Millet” vuruldu. İlki 45 dakika içinde battı ve ikincisi küçük hasarlarla hayatta kaldı. Saldırıda 30 denizci öldürüldü ve 10’u da yaralandı”.

Air Defense

.

30 Ekim 1918’de ateşkesin imzalanması ile Alman-Osmanlı ittifakı çöktü, Osmanlı yanlız ve çaresiz bırakıldı, Osmanlının tek müttefiki olan Alman gücü olmadan savaşması imkansız hale geldi.
.
.
Türk milleti bu konuyu bilmez, tarih belgelerinde yeterli bilgi verilmemiştir, bu olay Osmanlı’nın İngiliz güçlerine direnme gücünün bittiği olaydır, İngilizler bu sayede İstanbul’a kollarını sallayarak girmiştir.
.
İstanbul’un işgali ile ilgili elde bulunan belgeler:

RESİM 1; Rami topçu kışlası
RESİM 2; Meteris siper kışlası
RESİM 3; Antik mezarlık; Resimde ayni yıl ekilen ağaçlardan sadece mezarlıktaki ağaçlar gelişmiş ve diğerleri toprağın verimsizliğinden ölmüştür.

Meteris kışlası bölgesinde mermi parçaları yıllaca toplanıp hurda olarak işlenmiştir, bu mermiler ikinci dünya savaşında Gelibolu savaşlarında atılan mermilerin aynısıdır, bu da ayni yıllarda olan olayların İstanbul’daki belgesidir, elde herhangi bir belge yoktur, mevcut askeri alanda çalışmalar yapılır ise örneklerini bulmak mümkündür.
Ayrıca yine ayni bölgede antik mezarlık vardır, tarihi ve sahipleri bilinmez, bu alanda YUNAN-OSMANLI savaşı olma ihtimali de vardır.
.
“”İstanbul’da Rami- Atıcı-topçu kışlası bulunmaktadır, ayrıca Sultangazi- Karadeniz mah- bölgesinde Meteris- Atıcıların- topçuların gizlenmek için kullandıkları mevzi alanı bulunmaktadır, Sultangazi askeri bölgesinde bomba atılmış alan ve bu alanda ayni Gelibolu savaşlarında kullanılmış bomba parçaları bulunmuştur, Ayrıca yine ayni bölgede eski köy Cebeci bölgesinde Atatürk çeşmesi ve askerlerin kaldığı yer bilinmektedir, bu belgeler 1. Dünya savaşında İstanbul’a yapılan hava atışlarının belgeleridir.””
.
Ateşkes görüşmeleri Mondros’ta gerçekleştirildi ve İstanbul’un işgaline giden süreç, 30 Ekim 1918’de ateşkesin imzalanması ile başladı.
.
Devrin Trakya’daki kaymakamı Sadullah KOLOĞLU hayatıyla ilgili belgelerde devrin izleri vardır.
“I.Dünya Savaşı bitince Trakya’nın Yunanlılarca işgali hızlanmıştır.
Saray işgal edilirken hayatının dönüm noktasına ulaşacağını bilemez Sadullah Bey.
Bir imam ve kışkırttığı bir grup, çiçeklerle alkışlarla karşılar Yunanlılar’ı. “Saray İhaneti” olarak tarihe geçen bu olay Osmanlı’da infial yaratacaktır.
Arap Kaymakam lakaplı Sadullah Bey ise hükümet konağında, kısıtlı cephanesi ve yanında bulunan karakol komutanı, dönemin hakimi ve birkaç memurla Yunanlılar’a ateşle karşılık verecek; hükümet konağını ve devletin itibarını canları pahasına koruyacaktır.
Fakat cephaneleri biter ve yakalanırlar.” ………
.
Ateşkesi takip eden günlerde İttihat ve Terakki milli ordusu dağıtıldı.
Enver, Talat, Cemal paşalar yurt dışına kaçtı.
Enver Paşa Orta Asyaya geçerek Aya Türkleri milli devletini kurdu.
İttihat ve Terakki askeri kadrosu mahkum edildi ve ardından Maltaya sürüldü.
.
Mustafa Kemal Paşa Samsun’dan Anadolu’ya girdi yeni milli mücadele başlamış oldu.

.
.
General Harrington
1920’de DCIGS olarak Genel Sir Philip Chetwode olarak görevinden ayrıldıktan sonra Harington, Karadeniz Ordusu’nun komutasını üstlendi,
Türkiye’nin bir bölümünü işgal etti ve daha sonra Greko sırasında Sèvres Antlaşması’nın nominal imzasıyla kurulan tarafsız bir bölgeyi güçlendirdi. – Türk Savaşı.
General Milne’nin ardından Harington, İstanbul’daki İngiliz 28. Bölümü, İzmit’te bir Yunan bölümü ve Beykoz’da bir Yunan alayı vardı.
Fransız ve İtalyan orduları tarafından sırasıyla General Charpy ve General Mombelli tarafından sağlanan ek koşullar, Müttefik İşgal Kuvvetleri Harington’a tabi tutuldu.
Yaklaşık 50.000 Yunanlı, İstanbul’u tehdit ederek Doğu Trakya’ya yeniden yerleştirildi.

Bu olaylar tarihi Osmanlı İmparatorluğunun yıkılması ile sonlanmıştır…
.

Harrington işgal ettiği Osmanlı topraklarında futbol maçı oynatmış ve eğlenmiştir, 80 santimlik gümüş bir kupa yaptırdı ve İstanbul gazetelerine bir ilan vererek Türk takımlarına davette bulundu, sanki işgal gücü değil güllük gülistanlık İngiltere toprağı görünümündedir, bu hareket Harringtonun ne kadar güvencede olduğunu ve çok önemli sosyal yönetim eğitimi aldığını gösterir.


Fotoğraf maçın yapılması ve verilen kupayı göstermektedir.

20 Mayıs 1919’da İngiliz Muhipleri Cemiyeti kuruldu.
İngiliz Muhipleri Cemiyeti (İngiliz Dostları Derneği) Damat Ferit Paşa ve Sait Molla gibi üyeleri bünyesinde bulundurmuş ve hararetli bir şekilde İngiliz Mandasını savunan Türk millî varlığına düşman cemiyet.
https://tr.wikipedi0.org/wiki/İngiliz_Muhipleri_Cemiyeti
.
General Harrington, birleşik krallık işgal kuvvetleri komutanıdır Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra İstanbul’dan ayrılmıştır.

Resimde İsmet İnönü ve Harrington görülmektedir.
.

Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ile Osmanlı devleti sona ermiş ve Sultan Vahdettin İngiliz zırhlısı ile Osmanlı sınırları dışına götürülmüştür.
.

Aşağıdaki yazı belgeler olaylara ışık tutmaktadır.

Üçlü ittifak, Rusya-İngiltere-Fransa ve I. Dünya Savaşı’na yol açan olayların sonuçları.

Üçlü ittifak, Rusya-İngiltere-Fransa ve I. Dünya Savaşı’na yol açan olayların sonuçları.

.

Libya Türkleri tarihinde önemli bir sayfa ve Tarihe sığmayan bilge.. Libya Türk Başbakanı Sadullah KOLOĞLUnun hayatı

Libya Türkleri tarihinde önemli bir sayfa ve Tarihe sığmayan bilge.. Libya Türk Başbakanı Sadullah KOLOĞLUnun hayatı

.

1919- 1920 Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çok çok önemli bir tarihi sayfa..NEDEN MALTA’YA SÜRÜLDÜLER ??? .!!!…Malta sürgünleri.

1919- 1920 Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çok çok önemli bir tarihi sayfa..NEDEN MALTA’YA SÜRÜLDÜLER ??? .!!!…Malta sürgünleri.

.

Amerika-İngiltere ve Rusya Müttefik gurubun hazırladığı boğazları koruma haritasının önemi

http://www.turkbilimi.com/amerika-ingiltere-ve-rusya-muttefik-gurubun-hazirladigi-bogazlari-koruma-haritasinin-onemi/

.

Aircraft over Gallipoli: The Air Campaign in the Dardanelles

.

.

Hakkında Türk Bilimi