Rusya’daki Üçüncü Roma hareketi; SNOR; Pan-Slavism; Kartal ve Haç 1923

.
SNOR- Sojuz Narodnogo Obnovlenija Rossii; “Rusya Ulusal Yenileme Birliği” Rus siyasi partisinin (Amerikan ek kitle hareketi).
Beyaz general Aleksandr Kolchak-Amial Kolçak, Anton Denikin, Pyotr Vrangel ve Nikolai Yudenich, rejimleri için popüler destek elde etmek amacıyla kuruldu.
SNOR’un en üst organı “Beyaz(AK) Konsey” idi.
Parti tarafından alınan tüm günlük kararlarla ilgileniyordu, parti içinde ve dışında randevuların çoğundan sorumluydu.
Beyaz Konsey hükümetten çok daha fazla güce sahipti ve Beyaz Konsey başkanı Rusya devletinin fiili başkanıydı; Çar Aleksei’nin ölümünden sonra taht boş kaldı ve Beyaz Konsey başkanı daima naip olarak davrandı.

SNOR programı milliyetçi görünümünde idi.
Generaller Rusya’yı zengin Batı’nın fakir kurbanı olarak gösterdiler ve Rusya’ya sefalet getirenlere büyük bir geri ödeme yaptığını açıkladılar.
Slogan; “Rusya’nın kırılmış ulusal gururu, kaybedilen her bölgenin şiddetli bir şekilde yeniden kazanılması ve suçlu kabul edilenlerin ağır cezalandırılmasıyla restore edilmelidir”.
Hedef; Amerika-Üçüncü Roma’nın Pasifik, Atlantik ve Hint Okyanusları arasındaki büyük bir bölgenin hükümdarı olmasını istediler.
Mesih propagandalarında, Rus ulusu Tanrı tarafından dünyanın kurtarıcısı olarak atandı.
Slav olmayan ulusal azınlıklar ise Rusya’nın ulusal uyanışı için ciddi bir tehdit olarak görülüyordu ve bu nedenle ciddi şekilde ezildi.
SNOR’un ideolojisindeki bir diğer önemli faktör Rus Ortodoksisi’dir.
Dilden bile daha fazlası, Rus ulusal ruhunun hayati bir bileşeni olarak kabul edildi ve bu yüzden ağır bir şekilde tanıtıldı.
Rus Ortodoks Kilisesi bu durumdan büyük ölçüde yararlanabilir duruma getirildi ve bu amaca ulaşmak için önce bir patrik öldürülmesine rağmen rejimin ateşli bir destekçisi haline geldi.
SNOR ideolojisinde rol oynayan diğer unsurlar, komünizm karşıtı ve pan-Slavism’dir.
Onlarca yıl boyunca, bu tür Rus veya Slav milliyetçiliği yaygın olarak “SNORizm” olarak bilinir hale geldi.
.
Bu program kapsamında SNOR, Rusya’yı 1990’ların başındaki nihai düşüşüne kadar demir bir yumrukla yönetti.
Varlığının onlarca yıl boyunca, ideolojik terör SNOR lideri Iosif Vissarionov’un yönetimi altında zirveye ulaşmıştı .
Bundan sonra ideoloji daha az önemli hale geldi.
Altmışlı yılların sonundan itibaren SNOR, partinin orijinal fikirlerine tamamen inanmayan ve onları sadece kişisel çıkarları için kör arayışlarını gizlemek için bir cephe olarak kullanan insanlarla gittikçe daha kalabalıklaştı.
Yolsuzluk akıl almaz oranlara ulaştı.
Hükümet çoğunlukla oportünizm(fırsatçılık; olaylardan bencil avantajlar edinen bilinçli politika ve uygulama) tarafından yönlendirildi ve kendi ideolojisini yalnızca eylemlerinin bir açıklaması olarak kullandı.
.
SNOR’un 1991’de parçalanmasına ve yasaklanmasına rağmen, eski üyeleri orduda, iş dünyasında ve ulusal ve (özellikle) bölgesel politikalarda hala önemli bir rol oynamaktadır.
Özellikle Muscovy, Uralic cumhuriyetleri ve Sibirya’da, SNOR döneminin “görkemli günlerinden” sonra nostalji önemli bir politik faktördür.
Günümüzde en büyüğü Vladimir Zhirinovsky liderliğindeki gibi birkaç parti var.
.
.
SNORist partiler Rusya’ya tamamen itaatkâr ve hatta kölesiydi, ancak bazıları diğerlerinden daha fazla özgürlüğe izin verdi.
Rus etki alanındaki her ülkeye bir SNORist parti verilmediği belirtilmelidir; bazı ülkeler,Letonya ve Türkistan bunun yerine askeri cuntalar tarafından yönetilirken, Estonya RUR rejimi gibi diğer rejimler Kominist Rusya devraldıktan sonra kuruldu.
.
Snorist Ambleminin Kökeni, “Beyaz Kartallar” birim afişi


Kimse orijinal tasarımcısının kimliğinden veya SNORist Ambleminin ilk ortaya çıkışından emin değil.
Benzer bir amblem, Rus İç Savaşı sırasında Kornilov’un Şok Birlikleri (“Beyaz Kartallar” taburu “) tarafından kullanıldı.
Tarihçiler, seçkin bir birim olarak (ve bir cepheden daha fazlasına hizmet eden bir birim olarak) bunun amblemlerine yüksek düzeyde tanınırlık kazandıracağına ve Kolchak’ı kartal ve haçı her iki Rus’un sembolü olarak seçmeye teşvik edebileceğine inanıyorlar, ancak aynı zamanda geçmiş dövüş özelliklerine de sahiptir.
Snorist ambleminin ilk resmi görünüşü, yeni ulusal ilahi ve sembolleri tanımlayan 1923 Rusya Anayasası’nın Ek B’sindedir. Ancak gayri resmi olarak, sembol bir süredir Beyaz Ordu birlikleri tarafından kullanılıyordu.
.
SNOR liderlerinin listesi; SNOR’un lider kişileri genellikle “Rus Halkının Yüce Lideri” olarak adlandırıldı.
Aleksandr Kolchak (1923-1937) Amiral Kolçak idam edilmiştir, ayni tarihte Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş ve kurucusu Mustafa Kemal 1938 de ölmüştür (öldürüldüğü üzerinde iddialar vardır).
Iosif Vissarionov (1937-1958)
Andrei Vlasov (1958-1961)
Yevgeni Lipov (1961-1971)
Pyotr Popovich (1971-1976)
Dmitri Razin (1976)
Dmitri Spiridonov (1976-1977)
Porfiri Bogolyubov (1977-1984)
Vitali Zeleznev (1984-1985)
Mikhail Gorbachenko (1985-1991)
Grigori Lyopukhin (1991)
.
.

SNOR hareketini önleme çalışmaları BASMACI HAREKETİ ve ENVER PAŞA tarihi

.

Iliaș Colceag – Kolçak Paşa 1710 – 1743 ve Alexander Kolchak-Amiral Kolçak 1874-1920

Iliaș Colceag – Kolçak Paşa 1710 – 1743 ve Alexander Kolchak-Amiral Kolçak 1874-1920

OSMANLI PAŞASININ OĞLU, AMİRAL KOLÇAK VE PUTİN’İN AMERİKA’DAN GERİ İSTEDİĞİ KİME AİT OLDUĞU BİLİNMEYEN ASYA’DAKİ 500 TON ALTININ SEYİR DEFTERİ

OSMANLI PAŞASININ OĞLU, AMİRAL KOLÇAK VE PUTİN’İN AMERİKA’DAN GERİ İSTEDİĞİ KİME AİT OLDUĞU BİLİNMEYEN ASYA’DAKİ 500 TON ALTININ SEYİR DEFTERİ

1. Dünya Savaşı, Karadeniz Osmanlı-Rus Deniz Savaşları – TRABZON HAREKATI 1914-1918 ve 5 Dilli Antlaşma

1. Dünya Savaşı, Karadeniz Osmanlı-Rus Deniz Savaşları – TRABZON HAREKATI 1914-1918 ve 5 Dilli Antlaşma

“Roma Papası”nın Karabağ savaşında Ermenilere açık desteğini gösteren tarihi mektubu…

“Roma Papası”nın Karabağ savaşında Ermenilere açık desteğini gösteren tarihi mektubu…

Tavuklar tilkiye.. altınlar İngiltereye ve Amerikaya…

Tavuklar tilkiye.. altınlar İngiltereye ve Amerikaya…

.
.
.
.
.

Hakkında Türk Bilimi