ev / DİL / TÜRKİYE’DE İNGİLİZCE REKLAMLARI SİGARA REKLAMLARINDAN DAHA ZARARLI HALE GELMİŞTİR…

TÜRKİYE’DE İNGİLİZCE REKLAMLARI SİGARA REKLAMLARINDAN DAHA ZARARLI HALE GELMİŞTİR…

SİGARANIN ZARARLARI
Sigara, akciğer kanseri, kalp hastalıkları, kronik-süreğen obstrüktif-tıkayıcı veya daraltıcı akciğer hastalığı (KOAH), inme, diyabet, mide kanseri, ağız kanseri, yemek borusu kanseri ve birçok diğer kanser türünün riskini artırır.
Sigara paketlerine zararlı olduğunu yazan yazılar konarak kullanıcılar uyarılır… bunun sebebi sigaradan zarar gören insanların sigara firmalarına açtığı maddi değeri çok yüksek tazminat davalarıdır, lakin bütün uyarılara rağmen sigara içiminde insanlar uyarılamamıştır, insanların yasal olarak uyarılmaları yaptırım olarak algılanmaktadır, bu sebepten dolayı dikkate alınmamaktadır.
Sigara genel olarak topluma ve özellikle kullananlara çok zarar veren kötü alışkanlıktır, en önemlisi sağlık mesleğindeki insanların çok sigara tüketmeleridir, asıl uyarılması gerek insanlar bunlardır.

TÜRK DİLİNİN FAYDALARI
Oktay Sinanoğlu, Türkçe giderse Türkiye gider demiştir..
Bye Bye (bay bay) Türkçe, Oktay Sinanoğlu tarafından 2000 yılında yazılmış kitaptır. Eserde Türkçenin yabancı dillerin etkisine girmesi eleştirilmektedir. Dil öğreniminin revaçta olduğu ülkede yabancı dil bilmeyenlerin ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördükleri düşüncesi paylaşılırken, ülke dilinin yozlaştığı ve yabancı unsurların dile yerleşmesinin olumsuz sonuçlar doğurduğu eleştirisi yapılmaktadır.
Dil bir toplumun mayasıdır, toplum dili ile varlığını korur, bunu bilen yabancılar toplumu yok etme savaşında masum fakat en etkili silahı kullanırlar… “Toplumun dilini yok etme”…

Devletlerde “resmi dil” vardır, resmi dil o ülkenin hakim gücünün dilidir, birden fazla resmi dili olan ülkeler vardır… resmi dillerin devlet içerisindeki insanların dillerini yok etme etkisi zayıftır…
Tehlikeli olan yabancıların kendi ülkelerinin dışındaki ülkelerdeki dil çalışmalarıdır..
Birçok tarih belgelerinde özellikle Avrupa’nın koloni-köle tarihinde ellerine geçirdikleri toplumların dillerini ortadan kaldırdıklarını görüyoruz…

Kuzey Amerika’da İngilizce, Güney Amerika’da İspanyolca, Kuzey Asya’da  Rusça, Doğu Asya’da Çince, Afrika’da Fransızca bunlara günümüz örnekleridir.

Türkler dünyadaki birçok coğrafyada imparatorluklar kurmuş millettir, fakat hakim oldukları hiç bir ülkede resmi dil dışında dil zorunluğu getirmemişlerdir, Osmanlı İmparatorluğu 600 yıllık İmparatorluğunda Türk dilini zorunlu dil olarak uygulasa idi günümüzde “Dünya Dili Türkçe” olurdu, Osmanlı imparatorluğunu sonlandıran İmparatorluk içerisindeki “yabancı dil ile eğitim yapan yabancı okullar ve yabancı dil kullanan yabancı şirketler” olmuştur…

Dünyada ülkelerarası dil etkinliği Koine ticaret dilleridir… Koine dil, ülkelerdeki resmi dilin dışında ticarette kullanılan dildir, Akdeniz ticaret tarihinde, Kızıldeniz ticaret tarihinde, Avrupa ticaret tarihinde, İngiltere ticaret tarihinde ve en sonunda Amerika ticaret tarihinde Koine dil kullanımı yaygın olarak kullanılan dillerdir, günümüzde İngilizce bu Koine dillerin en etkili ticaret dilidir.
İngilizce Türkiye gibi milli ve coğrafyası çok önemli ülkelerde baskı dili olarak kullanılmaktadır… öyle ki halkın yeni nesli “Dünya Dili” tanımını kullanmaktadır.. bu tanım Osmanlı’da Fransızca için kullanılmıştır, çünkü Osmanlı yıkılma döneminin ilişkileri ve ticaret etkisi Fransa ile olmuştur…

FETULLAH HOCA DEVRİ REKLAMLARLA GERİ Mİ GELDİ
Telefonumuzda sürekli İngilizce reklamı çıkıyor
İnterneti açtığımızda önce İngilizce reklamı çıkıyor
Video açtığımızda önce İngilizce reklamı çıkıyor
Sosyal medyada İngilizce reklamı çıkıyor
Dünyanın her ülkesi kendi resmi dilini konuşur, İngilizce reklamı son zamanlarda çok büyük baskı oluşturmaya başladı, insan düşünmeden edemiyor, Fetullah hoca devri geri mi geldi…

DÜNYA DİLİ TANIMI

İslamiyet’in altın çağında Arap diline dünya dili denmiştir
Osmanlının altın çağında Osmanlı diline dünya dili denmiştir
Osmanlının çöküş çağında Fransız diline dünya dili denmiştir
Günümüzde İngiliz diline dünya dili denmektedir.
Dünyanın baskın devletlerinin dönemlerinde dilleri diğer ülkelerde baskı dili olmuştur, devletlerin baskı dillerinden zarar görmemesi için tedbir alması gerekir….

TÜRK DİLİ TANIMI

Türk Einstein Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu,
“Milletleri, her şeyini yok edip ilelebet köle yapmak istersen, dillerini yok edersin. Milletler, tarihten böyle silinmiştir” der.
“Türk dilinin yapısı matematik gibidir. Dünya üzerinde böyle bir dil daha yok. Bunu ben değil, Alman dilbilimciler söylüyor.
Sanki birtakım matematikçiler oturmuşlar, şöyle matematiksel yapısı olan, kuralı düzgün bir dil icat edelim diyerek Türkçeyi bulmuşlar.
Oysa bu dil en az 10 bin yıllık. Şimdi iddia ediyorum ki, eğer Türkçe bilim yapar, yanımıza da bilgisayar teknolojisinin inanılmaz olanaklarını alırsak, matematik gibi olan bu dille harikalar yaratırız.”
Türk okullarında Türk dilimizin matematik dili olduğunu ve Türkçenin matematik bağlarını iyi anlatır isek yeni yetişen Türk insanlarını matematiğe ve bilime yaklaştırmış oluruz, ülkelerin geleceği bilim insanları ile olur…

Tarih insanların ölçü alması için vardır, çoğu zaman buna ibret alma denir, lakin insanlar tarihi hiç değerlendirmezler, önemli tarihçi, tarih için “Tarih tarihe suyun suya benzediği kadar benzer” demiştir ve tarihin tekrarının daima yaşandığını bütün tarihçiler bilir.

YAŞAMINI SON YILLARINI TÜRK MİLLETİNİN DİLİ OLAN TÜRK DİLİNİN ÖNEMİNİ ANLATAN OKTAY SİNANOĞLU ATAMIZI RAHMETLE ANIYORUZ..

BİLİM DİLİ TÜRKÇE’DİR..
.

OKTAY SİNANOĞLU- KİMYA ,FİZİK MATEMATİK TÜRK BİLİMADAMI

Fransa ve Yahudi Fransızca “Tüm Yahudiler birbirlerinden sorumludur”

Vagon-Li Olayı, 1933 yılında Vagon-Li Şirketi’nin müdürünün Türkçe konuşan memuruna şirketin resmi dilinin Fransızca olduğunu bildirilerek, para ve işten uzaklaştırma cezaları vermesiyle başlamış olaylardır.

620 YILLIK OSMANLI’DA DİLLERİN SAVAŞI

.
.
.
.
.
.
.
.

Hakkında Türk Bilimi